Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

O tym, jakie gatunki drzew tworzą lasy Nadleśnictwa Karwin, decydują przede wszystkim trudne warunki przyrodnicze. Charakterystyczną cechą krajobrazu są wydmy śródlądowe, na których wykształciły się siedliska borowe, przeważnie ubogie. Teren urozmaicają występujące gdzieniegdzie międzywydmowe mokradła, torfowiska oraz jeziora. Mała ilość opadów atmosferycznych powoduje, że niewiele gatunków wytrzymuje takie realia. Drzewostany tworzy przede wszystkim sosna. Pozostałe gatunki, takie jak brzoza, dąb, olsza, świerk i buk, spotyka się znacznie rzadziej.

Średni wiek drzewostanów wynosi 60 lat, a największy udział, zarówno powierzchniowy jak i miąższościowy przypada na wiek 40 - 60 lat. Nadleśnictwo ustala roczny plan pozyskania drewna na poziomie wyliczonego etatu pozyskania. Etat cięć przyjęty na obecne 10-lecie wynosi 116 tys. m³ netto/rok grubizny, w tym 66 tys.  m³ netto/rok przypada na użytki rębne, zaś 50 tys. m³ netto/rok na użytki przedrębne.

Charakterystyczne dla nadleśnictwa są jednogatunkowe i jednowiekowe drzewostany sosnowe o przeciętnej bonitacji II,5. Przeciętny przyrost wynosi 6,53 m³/ha, a zasobność 239 m³/ha.

Ze względu na dominujący udział siedlisk borowych – 90% i monolityczną strukturę drzewostanów przeważającym typem rębni jest rębnia zupełna wielkopowierzchniowa IA. W drzewostanach na siedliskach borów mieszanych, gdzie zaplanowano przebudowę stosuje się rębnię gniazdową zupełną IIIA, w litych buczynach rębnię gniazdową częściową IIIB.

Udział siedlisk leśnych

Udział gatunków lasotwórczych.

  • 95 proc. – sosna, modrzew, świerk
  • 1 proc. – dąb, klon, jawor, wiąz, jesion
  • 3 proc. – brzoza, olsza czarna
  • 1 proc. – buk

Udział drzewostanów w klasach wieku

Rozpiętość klasy wieku wynosi 20 lat (np. I klasa wieku – drzewostany w wieku do 20 lat, II klasa – 21 – 40 lat, III klasa – 41 – 60 lat itd.).

  • 13 proc. – I klasa
  • 17 proc. – II klasa
  • 26 proc. – III klasa
  • 20 proc. – IV klasa
  • 19 proc. – V klasa
  •   3 proc. – VI klasa i starsze
  •   2 proc. -  KDO i KO 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rajd Rowerowy "Na Szagę przez Puszczę" Notecką

Rajd Rowerowy "Na Szagę przez Puszczę" Notecką

W sobotę wcześnie rano meldujemy się w trzynastoosobowej grupie przed siedzibą Nadleśnictwa Oborniki. Odbieramy pakiety startowe i o 9 rozpoczynamy wielką przygodę. Sygnał do startu został poprzedzony wspólnym zdjęciem, odzewem sygnalistów myśliwskich oraz prelekcją na temat bezpieczeństwa, wygłoszoną przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Potrzebowice.

Pełni pozytywnej energii jedziemy siłami własnych mięśni „na szage” przez Puszczę Notecką. Wśród nas jest jedna hulajnoga! Z Obornik do Stobnicy, korzystamy z infrastruktury malowniczej ścieżki rowerowej, zbudowanej na podwalinie dawnej trasy kolejowej. Następnie czeka nas już tylko przeprawa przez wymagające leśne szutry i piaski. W Nadleśnictwie Krucz, miejscowi leśnicy witają nas życzliwie, częstując wodą oraz naturalnymi smakołykami. Tego dnia dopisuje fantastyczna pogoda. Nadleśnictwo Krucz to dość trudna terenowa przeprawa, gdzie dzielnie pokonujemy trasy rozciągające się przez piaskowe wydmy. Następnie jedziemy przez Nadleśnictwo Potrzebowice, gdzie możemy poczuć monotonny krajobraz po jednym z największych w kraju pożarów lasu. Dowiadujemy się, że tragedia z 1992 roku pozostaje żywa w sercach starszym mieszkańców okolicznych wsi. Kolejno przejeżdżamy drogami szutrowymi przez Nadleśnictwo Wronki, ostatecznie dojeżdżamy do miejsca zakończenia pierwszego dnia rajdu – Bucharzewa.

Następnego dnia wcześnie rano dołącza do nas kolejna osoba i już jako czternastoosobowa załoga stanowimy największą zwartą grupę uczestników wśród ponad pięćdziesięciu śmiałków. Przejeżdżamy nad malowniczym jeziorem Kubek położonym w Nadleśnictwie Sieraków, kierując się w stronę legendarnej wsi Radusz. W sąsiedztwie dawnej osady czekają z poczęstunkiem leśnicy z Nadleśnictwa Międzychód. Po przyjemniej drodze przez Nadleśnictwo Międzychód, dojeżdżamy do naszej granicy, chwilę jedziemy przez Nadleśnictwo Karwin, aby dotrzeć do drzewostanów Nadleśnictwa Skwierzyna. Na skraju Puszczy Noteckiej mijamy niezwykle malowniczy budynek dawnej stacji kolejowej Murzynowo, wcześniej korzystamy z bufetu przygotowanego przez leśników ze Skwierzyny. Na zakończenie wszyscy uczestnicy rajdu dojeżdżają do Izby Edukacji Leśnej w Dobrojewie.

W szampańskich humorach żegnamy się z pozostałymi uczestnikami imprezy, pozostając w obietnicy wspólnego spotkania za rok! To był wspaniały czas.

(powyższą relacją podzielił się pracownik - Dominik Wieczorkiewicz, specjalista SL ds edukacji)

Na koniec kilka liczb:

  • w dwudniowym rajdzie uczestniczyło ponad 50 śmiałków,

  • swoją obecnością zaszczyciła nas mistrzyni Polski w rowerowym MTB pani Barbara Borowiecka,

  • przejechaliśmy przez sześć nadleśnictw wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka”: Oborniki, Krucz, Potrzebowice, Wronki, Sieraków, Karwin, Skwierzyna i Międzychód.

  • W dwa dni pokonaliśmy siłami mięśni ponad 140 kilometrów.