Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

O tym, jakie gatunki drzew tworzą lasy Nadleśnictwa Karwin, decydują przede wszystkim trudne warunki przyrodnicze. Charakterystyczną cechą krajobrazu są wydmy śródlądowe, na których wykształciły się siedliska borowe, przeważnie ubogie. Teren urozmaicają występujące gdzieniegdzie międzywydmowe mokradła, torfowiska oraz jeziora. Mała ilość opadów atmosferycznych powoduje, że niewiele gatunków wytrzymuje takie realia. Drzewostany tworzy przede wszystkim sosna. Pozostałe gatunki, takie jak brzoza, dąb, olsza, świerk i buk, spotyka się znacznie rzadziej.

Średni wiek drzewostanów wynosi 60 lat, a największy udział, zarówno powierzchniowy jak i miąższościowy przypada na wiek 40 - 60 lat. Nadleśnictwo ustala roczny plan pozyskania drewna na poziomie wyliczonego etatu pozyskania. Etat cięć przyjęty na obecne 10-lecie wynosi 116 tys. m³ netto/rok grubizny, w tym 66 tys.  m³ netto/rok przypada na użytki rębne, zaś 50 tys. m³ netto/rok na użytki przedrębne.

Charakterystyczne dla nadleśnictwa są jednogatunkowe i jednowiekowe drzewostany sosnowe o przeciętnej bonitacji II,5. Przeciętny przyrost wynosi 6,53 m³/ha, a zasobność 239 m³/ha.

Ze względu na dominujący udział siedlisk borowych – 90% i monolityczną strukturę drzewostanów przeważającym typem rębni jest rębnia zupełna wielkopowierzchniowa IA. W drzewostanach na siedliskach borów mieszanych, gdzie zaplanowano przebudowę stosuje się rębnię gniazdową zupełną IIIA, w litych buczynach rębnię gniazdową częściową IIIB.

Udział siedlisk leśnych

Udział gatunków lasotwórczych.

  • 95 proc. – sosna, modrzew, świerk
  • 1 proc. – dąb, klon, jawor, wiąz, jesion
  • 3 proc. – brzoza, olsza czarna
  • 1 proc. – buk

Udział drzewostanów w klasach wieku

Rozpiętość klasy wieku wynosi 20 lat (np. I klasa wieku – drzewostany w wieku do 20 lat, II klasa – 21 – 40 lat, III klasa – 41 – 60 lat itd.).

  • 13 proc. – I klasa
  • 17 proc. – II klasa
  • 26 proc. – III klasa
  • 20 proc. – IV klasa
  • 19 proc. – V klasa
  •   3 proc. – VI klasa i starsze
  •   2 proc. -  KDO i KO 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pożegnanie lata w Karwinie

Pożegnanie lata w Karwinie

Chciałoby się powiedzieć, że wakacje mijają za szybko. Nam udało się w miłej atmosferze pożegnać ten wspaniały czas. Czynie włączyliśmy się w organizację festynu rodzinnego w Karwinie.

Wieś Karwin jest jedną z najbardziej urokliwych miejscowości w województwie lubuskim, położona nad rzeką Rudawa. Znajduje się w niej zabytkowy kościół, młyn wodny, pomnik partyzancki odsłonięty w 2014 roku, dawna siedziba naszego nadleśnictwa oraz pokaźne pomniki przyrody.

W piękny słoneczny dzień stawiliśmy się w pięcioosobowym składzie ze stoiskiem w Karwinie. Dla licznie przybyłych gości przygotowaliśmy ekspozycję, w której nie zabrakło materiałów promocyjnych, miedzy innymi: ołówków, długopisów, kredek, planów lekcji. Dzieci ochoczo brały udział w konkursach przyrodniczych. Laureaci rebusów zdobyli medale przyjaciół lasu. Dorośli zainteresowanie pytali nas o rośliny i zwierzęta występujące w Puszczy Noteckiej. Pojawiło się ponadto kilku zainteresowanych, którzy pytali nas jak zostać leśnikiem. Spędzony ze społeczeństwem czas był dla nas owocną lekcją przyrody. Dziękujemy Pani Sołtys oraz Radzie Sołectwa Karwin za zaproszenie i gościnę. Miejmy nadzieję do zobaczenia w przyszłym roku.