Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

O tym, jakie gatunki drzew tworzą lasy Nadleśnictwa Karwin, decydują przede wszystkim trudne warunki przyrodnicze. Charakterystyczną cechą krajobrazu są wydmy śródlądowe, na których wykształciły się siedliska borowe, przeważnie ubogie. Teren urozmaicają występujące gdzieniegdzie międzywydmowe mokradła, torfowiska oraz jeziora. Mała ilość opadów atmosferycznych powoduje, że niewiele gatunków wytrzymuje takie realia. Drzewostany tworzy przede wszystkim sosna. Pozostałe gatunki, takie jak brzoza, dąb, olsza, świerk i buk, spotyka się znacznie rzadziej.

Średni wiek drzewostanów wynosi 60 lat, a największy udział, zarówno powierzchniowy jak i miąższościowy przypada na wiek 40 - 60 lat. Nadleśnictwo ustala roczny plan pozyskania drewna na poziomie wyliczonego etatu pozyskania. Etat cięć przyjęty na obecne 10-lecie wynosi 116 tys. m³ netto/rok grubizny, w tym 66 tys.  m³ netto/rok przypada na użytki rębne, zaś 50 tys. m³ netto/rok na użytki przedrębne.

Charakterystyczne dla nadleśnictwa są jednogatunkowe i jednowiekowe drzewostany sosnowe o przeciętnej bonitacji II,5. Przeciętny przyrost wynosi 6,53 m³/ha, a zasobność 239 m³/ha.

Ze względu na dominujący udział siedlisk borowych – 90% i monolityczną strukturę drzewostanów przeważającym typem rębni jest rębnia zupełna wielkopowierzchniowa IA. W drzewostanach na siedliskach borów mieszanych, gdzie zaplanowano przebudowę stosuje się rębnię gniazdową zupełną IIIA, w litych buczynach rębnię gniazdową częściową IIIB.

Udział siedlisk leśnych

Udział gatunków lasotwórczych.

  • 95 proc. – sosna, modrzew, świerk
  • 1 proc. – dąb, klon, jawor, wiąz, jesion
  • 3 proc. – brzoza, olsza czarna
  • 1 proc. – buk

Udział drzewostanów w klasach wieku

Rozpiętość klasy wieku wynosi 20 lat (np. I klasa wieku – drzewostany w wieku do 20 lat, II klasa – 21 – 40 lat, III klasa – 41 – 60 lat itd.).

  • 13 proc. – I klasa
  • 17 proc. – II klasa
  • 26 proc. – III klasa
  • 20 proc. – IV klasa
  • 19 proc. – V klasa
  •   3 proc. – VI klasa i starsze
  •   2 proc. -  KDO i KO 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Program zanocuj w lesie w Nadleśnictwie Karwin

Program zanocuj w lesie w Nadleśnictwie Karwin

Programu „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Karwin

Pod koniec 2019 roku Nadleśnictwo Karwin przyłączyło się do programu pilotażowego do uprawiania aktywności bushcraft i survival. W trakcie trwania pilotażu gościliśmy ponad 240 osób (według przysłanych zgłoszeń). Pomiędzy leśnikami oraz amatorami spędzania nocy pod chmurką nawiązała się dobra relacja. Starsi o przeszło trzy lata dobrych doświadczeń, postanowiliśmy uatrakcyjnić obszar. Serdecznie zapraszamy wszystkich do pobytu w Nadleśnictwie Karwin. Przygotowaliśmy do waszej dyspozycji urokliwy obszar, obfitujący w jeziora, położony w zachodniej części Puszczy Noteckiej – ogromnego kompleksu leśnego ‘Silva Magna’.

Mapa przygotowanego dla Was obszaru w Nadleśnictwie Karwin, serdecznie zapraszamy:

Lokalizacja widoczna jest również na mapie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
oraz z poziomu aplikacji mBDL https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US  (android) lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 iPhone, z menu podręcznego wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru (dostępny w załączniku na dole strony)
  2. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
  3. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu:
  4. Prace z zakresu gospodarki leśnej w marcu 2024 roku w obszarze objętym programem "Zanocuj w lesie", odbywają się w poodziałach leśnych: 143 b, 146 g, i 318 k ;  Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu!
  5. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  Terminy polowań zbiorowych znajdziesz na stronach kół łowieckich: Koło Łowieckie „Darz Bór” z Drezdenka, adres witryny internetowej: https://darzbordrezdenko.wordpress.com/Koło Łowieckie „Żerań” z Warszawy, adres witryny internetowej: https://klzeran.pl
  6. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (dostępny w załączniku na dole strony) oraz przesłanie go na adres: karwin@szczecin.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Dominik Wieczorkiewicz d.wieczorkiewicz@szczecin.lasy.gov.pl; 691-362-520.

Nadleśnictwo Karwin należy do jednego z 46, które w 2019 przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i surwiwalu. W 2021 r. braliśmy udział w kolejnym programie pilotażowym, dotyczącym używania kuchenek gazowych. Obecnie (rok 2024) jesteśmy miejscem, gdzie używanie bezpiecznych kuchenek jest dozwolone bez ograniczeń. Życzymy smacznej kawy w sercu Puszczy Noteckiej.

Drogi Bushcrafterze, korzystałeś z obszaru dedykowanego programowi "Zanocuj w lesie" w Nadleśnictwie Karwin, podziel się obserwacjami wysyłając nam zdjęcia oraz relację na adres: karwin@szczecin.lasy.gov.pl - chętnie udostępnimy w naszych kanałach społecznościowych.