Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

O tym, jakie gatunki drzew tworzą lasy Nadleśnictwa Karwin, decydują przede wszystkim trudne warunki przyrodnicze. Charakterystyczną cechą krajobrazu są wydmy śródlądowe, na których wykształciły się siedliska borowe, przeważnie ubogie. Teren urozmaicają występujące gdzieniegdzie międzywydmowe mokradła, torfowiska oraz jeziora. Mała ilość opadów atmosferycznych powoduje, że niewiele gatunków wytrzymuje takie realia. Drzewostany tworzy przede wszystkim sosna. Pozostałe gatunki, takie jak brzoza, dąb, olsza, świerk i buk, spotyka się znacznie rzadziej.

Średni wiek drzewostanów wynosi 60 lat, a największy udział, zarówno powierzchniowy jak i miąższościowy przypada na wiek 40 - 60 lat. Nadleśnictwo ustala roczny plan pozyskania drewna na poziomie wyliczonego etatu pozyskania. Etat cięć przyjęty na obecne 10-lecie wynosi 116 tys. m³ netto/rok grubizny, w tym 66 tys.  m³ netto/rok przypada na użytki rębne, zaś 50 tys. m³ netto/rok na użytki przedrębne.

Charakterystyczne dla nadleśnictwa są jednogatunkowe i jednowiekowe drzewostany sosnowe o przeciętnej bonitacji II,5. Przeciętny przyrost wynosi 6,53 m³/ha, a zasobność 239 m³/ha.

Ze względu na dominujący udział siedlisk borowych – 90% i monolityczną strukturę drzewostanów przeważającym typem rębni jest rębnia zupełna wielkopowierzchniowa IA. W drzewostanach na siedliskach borów mieszanych, gdzie zaplanowano przebudowę stosuje się rębnię gniazdową zupełną IIIA, w litych buczynach rębnię gniazdową częściową IIIB.

Udział siedlisk leśnych

Udział gatunków lasotwórczych.

  • 95 proc. – sosna, modrzew, świerk
  • 1 proc. – dąb, klon, jawor, wiąz, jesion
  • 3 proc. – brzoza, olsza czarna
  • 1 proc. – buk

Udział drzewostanów w klasach wieku

Rozpiętość klasy wieku wynosi 20 lat (np. I klasa wieku – drzewostany w wieku do 20 lat, II klasa – 21 – 40 lat, III klasa – 41 – 60 lat itd.).

  • 13 proc. – I klasa
  • 17 proc. – II klasa
  • 26 proc. – III klasa
  • 20 proc. – IV klasa
  • 19 proc. – V klasa
  •   3 proc. – VI klasa i starsze
  •   2 proc. -  KDO i KO 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśna apteka Nadleśnictwa Karwin

Leśna apteka Nadleśnictwa Karwin

W dniu 6 lipca mieliśmy przyjemność gościć wraz ze stoiskiem promocyjno-edukacyjnym na stadionie miejskim w Drezdenku. Tego dnia przyłączyliśmy się do festynu charytatywnego zorganizowanego dla Moniki oraz Marleny. Mieszkańcy Gminy Drezdenko ochoczo przynosili liczne przedmioty, oddając je organizatorom w ramach licytacji z której całkowity dochód przeznaczono na rzecz dziewczyn będących w potrzebie. W obrębie stadionu pojawiły się dmuchane zamki, liczne punkty małej gastronomii, stragany, scena na której wieczorem charytatywny koncert odbyło kilku znanych i lubianych regionalnych arytystów oraz namiot rozstawiony przez nasze Nadleśnictwo Karwin. W trakcie dnia rozegrano mecz piłkarski w którym młodzieżowa drużyna Lubuszanina Drezdenko zmierzyła się z pracownikami Urzędu Miasta.

W naszym namiocie tym razem zagościła nowość - wystawa "Leśnej apteka", która obfitowała w chyba najcenniejsze skarby lasu. W słoikach z kolorowymi zakrętkami zaprezentowaliśmy kilkadziesiąt gatunków roślin o leczniczych właściwościach, między innymi: pączki sosny, kwiaty głogu, kwiaty kasztanowca, liście brzozy, kora kruszyny, czosnek niedżwiedzi czy liście poziomki. Przybyłych do nas odwiedzająch częstowaliśmy kawą "żołędziówką" powstałą z dębowych owoców z dodatkim przypraw korzennych. Najmłodszych wypytywaliśmy o znajomość leśnych roślin i zwierząt a starszym opowiadaliśmy o skomplikowanym schemacie gospodarki leśnej.

Festyn odbył się w fantastycznej atmosferze. Na stoisku spotkaliśmy się ze szczerym uśmiechem, ciekawością i dobrym słowem. Za co serdecznie dziękujemy. Ale najważniejsza tego dnia była atmosfera mobilizacji w której mieszkańcy Gminy Drezdenko pokazali siłę solidarności. Mamy nadzieję, że taka atmosfera utrzyma się jeszcze na długo a dziewczyny - Marlena i Monika szybko powrócą do zdrowia.