Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzenia lasu na lata 2015-2024 można znaleźć w: https://www.gov.pl/web/nadlesnictwo-karwin/plan-urzadzenia-lasu

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jubileusz 100 lecia Niepodległej Polski w Nadleśnictwie Karwin

Jubileusz 100 lecia Niepodległej Polski w Nadleśnictwie Karwin

Leśnicy Nadleśnictwa Karwin włączyli się w obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W ramach uroczystości po okolicznościowej mszy świętej 4 listopada w sąsiedztwie Kościoła Matki Bożej Królowej Polski posadzono pamiątkowy dąb. Ceremonia odbyła się z udziałem leśników Nadleśnictwa Karwin, posadzenia dokonali zasłużeni mieszkańcy wsi.

Natomiast w niedzielę 11 Listopada z inicjatywy mieszkańców Sołectwa Rąpin, Parafii Rzymskokatolickiej Pod Wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Rąpinie, Regionalnego Oddziału Ligi Ochrony Przyrody przy udziale leśników Nadleśnictwa Karwin obyły się uroczyste obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

W programie na licznie przybyłych czekały między innymi:

- Uroczysta msza święta,

- Występy dziecięcego Grotowskiego Teatru Muzyczno-Dramatycznego,

- Piknik wzbogacony stoiskiem promocyjno-edukacyjnym Nadleśnictwa Karwin.

Punktualnie o godzinie 12 zgromadzona ludność odśpiewała Hymn Niepodległej Polski. Następnie odbyło się pamiątkowe sadzenie dębu. Warto wspomnieć, że drzewo zostało posadzone za ogrodzeniem na terenie Kościoła w Rąpinie. Jest to istotne miejsce, ponieważ niespełna 100 lat temu, po zakończeniu I wojny światowej Niemcy posadzili dąb w niedalekim sąsiedztwie planowanej lokalizacji. Dzięki temu drzewo nabrało dodatkowego, wyjątkowego znaczenia łączącego niegdyś zwaśnione narody.

W uroczystościach, uczestniczyło ponad 300 osób! Niech nam żyje Niepodległa!