Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzenia lasu na lata 2015-2024 można znaleźć w: https://www.gov.pl/web/nadlesnictwo-karwin/plan-urzadzenia-lasu

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#sprzątaMY - podsumowanie

#sprzątaMY - podsumowanie

20 września w piątek w ramach społecznej inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy pod nazwą #sprzątaMy, uczniowie klasy pierwszej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku wraz z opiekunami, dokładnie oczyścili z drobnych odpadów komunalnych drezdenecki las miejski. Akcja miała na celu promocję lasu, jako czystego i dobrego sąsiedztwa oraz popularyzację proekologicznego zachowania wobec przyrody. Łącznie zebraliśmy niemalże 2200 litrów śmieci!

Na koniec spotkania odbyło się wspólne ognisko.

Co więcej leśnicy Nadleśnictwa Karwin tego dnia udostępnili dla odwiedzających worki na śmieci i rękawiczki w pięciu różnych miejscach:
1. Leśna Wiata Edukacyjna w Gościmiu (N 52 45'7,53197" E 15 43'36,81728")
2. Miejsce Postoju Pojazdów nr 9 w Leśnictwie Irena (N 52 48'6,5622" E 15 49'53,26594")
3. Miejsce Postoju Pojazdów nr 11 w Leśnictwie Kościelec (N 52 44'34,63974" E 15 39'13,20504")
4. Izba Edukacji Leśnej w Dobrojewie (N 52 41'40,84411" E 15 27'54,0338")
5. Siedziba Nadleśnictwa Karwin, ul. Pierwszej Brygady 18 w Drezdenku.