Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pożegnanie lata w Karwinie

Pożegnanie lata w Karwinie

Chciałoby się powiedzieć, że wakacje mijają za szybko. Nam udało się w miłej atmosferze pożegnać ten wspaniały czas. Czynie włączyliśmy się w organizację festynu rodzinnego w Karwinie.

Wieś Karwin jest jedną z najbardziej urokliwych miejscowości w województwie lubuskim, położona nad rzeką Rudawa. Znajduje się w niej zabytkowy kościół, młyn wodny, pomnik partyzancki odsłonięty w 2014 roku, dawna siedziba naszego nadleśnictwa oraz pokaźne pomniki przyrody.

W piękny słoneczny dzień stawiliśmy się w pięcioosobowym składzie ze stoiskiem w Karwinie. Dla licznie przybyłych gości przygotowaliśmy ekspozycję, w której nie zabrakło materiałów promocyjnych, miedzy innymi: ołówków, długopisów, kredek, planów lekcji. Dzieci ochoczo brały udział w konkursach przyrodniczych. Laureaci rebusów zdobyli medale przyjaciół lasu. Dorośli zainteresowanie pytali nas o rośliny i zwierzęta występujące w Puszczy Noteckiej. Pojawiło się ponadto kilku zainteresowanych, którzy pytali nas jak zostać leśnikiem. Spędzony ze społeczeństwem czas był dla nas owocną lekcją przyrody. Dziękujemy Pani Sołtys oraz Radzie Sołectwa Karwin za zaproszenie i gościnę. Miejmy nadzieję do zobaczenia w przyszłym roku.