Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

Zagrożenia biotyczne:

     Z czynników biotycznych największe zagrożenie w ostatnich latach stwarza zwierzyna płowa Dominującym rodzajem uszkodzeń jest spałowanie i zgryzanie, a najczęstszym sprawcą szkód jest jeleń. 

     Co kilka lat na terenie nadleśnictwa ma miejsce gradacja- czyli masowy pojaw szkodników owadzich. Najczęściej przyczyną gradacji są populacje: brudnicy mniszki, barczatki sosnówki, strzygoni choinówki, poprocha cetyniaka i boreczników.

Ochrona przed szkodliwymi owadami polega na ciągłej obserwacji i prognozowaniu m.in. poprzez rozwieszanie pułapek feromonowych do odłowu szkodników - na podstawie ilości szkodnika można określić czy nie nastąpił wzrost populacji. Dopóki panuje w lesie równowaga ekologiczna nie zachodzi konieczność ingerencji leśników w środowisko. W celu utrzymania równowagi ekologicznej zakładane są remizy - dla sprzymierzeńców lasu: ptaków, płazów, gadów, drobnych ssaków i pająków.Wokół rozwiesza się sztuczne gniazda lęgowe i noclegowe dla ptaków i nietoperzy. Dopiero gdy te metody zawiodą i wystąpi gradacja zagrażająca dużym kompleksom, leśnicy przystępują do zabiegów ratunkowych poprzez opryski samolotowe. 

Zagrożenia abiotyczne:

     Z czynników abiotycznych największe zagrożenie dla Nadleśnictwa Karwin  stwarzają:  susze oraz niski poziom wód gruntowych. Niedobór wody na terenie nadleśnictwa jest w części rekompensowany przez budowę sztucznych zbiorników wodnych, wykorzystując do tego celu naturalne obniżenia terenu. 

Zagrożenia antropogeniczne:

     Z czynników antropogenicznych największe zagrożenie stanowi zaśmiecanie lasu. W przyszłości bardzo dużym zagrożeniem dla lasów mogą być szyby i rurociągi związane z eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

- ochrona lasu przed pożarami,
- zaśmiecanie lasów,
- zanieczyszczenia przemysłowe.

Z czynników antropogenicznych największe zagrożenie stanowi zaśmiecanie lasu. W przyszłości bardzo dużym zagrożeniem dla lasów mogą być szyby i rurociągi związane z eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pożegnanie lata w Karwinie

Pożegnanie lata w Karwinie

Chciałoby się powiedzieć, że wakacje mijają za szybko. Nam udało się w miłej atmosferze pożegnać ten wspaniały czas. Czynie włączyliśmy się w organizację festynu rodzinnego w Karwinie.

Wieś Karwin jest jedną z najbardziej urokliwych miejscowości w województwie lubuskim, położona nad rzeką Rudawa. Znajduje się w niej zabytkowy kościół, młyn wodny, pomnik partyzancki odsłonięty w 2014 roku, dawna siedziba naszego nadleśnictwa oraz pokaźne pomniki przyrody.

W piękny słoneczny dzień stawiliśmy się w pięcioosobowym składzie ze stoiskiem w Karwinie. Dla licznie przybyłych gości przygotowaliśmy ekspozycję, w której nie zabrakło materiałów promocyjnych, miedzy innymi: ołówków, długopisów, kredek, planów lekcji. Dzieci ochoczo brały udział w konkursach przyrodniczych. Laureaci rebusów zdobyli medale przyjaciół lasu. Dorośli zainteresowanie pytali nas o rośliny i zwierzęta występujące w Puszczy Noteckiej. Pojawiło się ponadto kilku zainteresowanych, którzy pytali nas jak zostać leśnikiem. Spędzony ze społeczeństwem czas był dla nas owocną lekcją przyrody. Dziękujemy Pani Sołtys oraz Radzie Sołectwa Karwin za zaproszenie i gościnę. Miejmy nadzieję do zobaczenia w przyszłym roku.