Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Celem łowiectwa jest:

- ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych;

- ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny;                       

- uzyskiwanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej i jakości trofeów oraz właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi środowiska przyrodniczego;

- spełnianie potrzeb społecznych w zakresie uprawiania myślistwa, kultywowania tradycji oraz krzewienia etyki i kultury łowieckiej.    

Gospodarka łowiecka na terenie Nadleśnictwa ma na celu przede wszystkim dostosowanie liczebności oraz struktury wiekowej i płciowej zwierząt łownych do poziomu, który zapewniłby możliwość realizacji celów hodowli lasu. Zagospodarowanie obwodów łowieckich na terenie Nadleśnictwa Karwin prowadzone są przez koła łowieckie w następujących formach:

  1. poletka łowieckie – 19,73 ha
  2. pasy zaporowe  – 23 szt (4,95 km)
  3. paśniki – 21 szt.
  4. lizawki – 472 szt.
  5. zagospodarowane łąki śródleśne i przyleśne – 40,05 ha
  6. ambony – 229 szt.

Dokarmianie:

  • karma objętościowo sucha – 2,10 tony
  • karma objętościowo soczysta – 133,50 ton
  • karma treściwa – 62,50 tony
  • sól – 3,20 ton

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wspomnienie Dnia Lubiatowa

Wspomnienie Dnia Lubiatowa

Latem urokliwe miejscowości Puszczy Noteckiej odwiedzane są przez turystów z najdalszych zakamarków naszego kraju oraz coraz częśćiej zagraniczycznych podróżników. Mieszkańcy lokalnych wiosek wychodzą na przeciw oczekiwaniom turystów organizując najróżniejsze imprezy plenerowe.

Jednym z najciekawszych wydarzeń był zapewne tegoroczny Dzień Lubiatowa.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10 zaciętą rywalizacją podczas turnieju siatków. Zwyciężcami okazała się broniąca tytułu drużyna siatkarzy z Grotowa. Punktualnie o godzinie 12 wystartował "Rodzinny Rajd Rowerowy" zorganizowany przez nasze nadleśnictwo. Dla uczestników przygotowana została pięciokilometrowa trasa, opisana przystankami tematycznymi oraz zagadkami leśnymi. Było gorąco, piaszczyście ale przede wszystkim wesoło. Pół godziny póżniej wszyscy uczestnicy dotarli razem na metę, gdzie czekały na nich ufundowane przez leśników drobiazgi.

Pożniej w sercu Lubiatowa odbył się koncert na sygnałówce myśliwskiej, prezentacja harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego Szczepu Szarej Siódemki z Krakowa, bitwa balonowa, koncert zespołu "Macierzanki" oraz konkurs domowych wypieków. Przec cały czas trwania imprezy dla uczestników dostępne było stoisko promocyjno-edukacyjne Nadleśnictwa Karwin przy którym zaznajamialiśmy odwiedzających ze specyfiką pracy w Puszczy Noteckiej, częstowaliśmy ciastkami i serwowaliśmy przepyszną kawę z żołędzi.