Wydawca treści Wydawca treści

Lasy regionu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie zarządza lasami Skarbu Państwa położonymi w północno-zachodniej Polsce, w granicach zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, północnej części województwa lubuskiego i w zachodnim fragmencie województwa wielkopolskiego.  

Ogólna powierzchnia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wynosi ponad 691 tys. ha, w tym powierzchnia leśna około 659 tys. ha.

Jest to obszar zróżnicowany. Tereny leśne Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie położone są w dwóch krainach przyrodniczo-leśnych i obejmują mezoregiony:
-    w Krainie  Bałtyckiej: Wolińsko-Trzebiatowski, Puszczy Wkrzańskiej i Goleniowskiej, Puszczy Bukowej i Równiny Wełtyńskiej, Równiny Nowogardzkiej, Równiny Pyrzyckiej, Pojezierza Myśliborskiego, Pojezierza Choszczeńskiego;
-    w Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej: Równiny Gorzowskiej, Pojezierza Dobiegniewskiego, Równiny Drawskiej, Ujście Warty, Puszczy Noteckiej, Pojezierza Łagowskiego, Równiny Nowotomyskiej.

Udział poszczególnych typów siedliskowych w lasach (%):

- siedliska borowe - 51,3
- siedliska lasowe - 44,2
- olsy -   4,5.

 

 

 

Struktura miąższościowa gatunków panujących w ogólnym zapasie drewna na pniu w lasach RDLP przedstawia się następująco (%):

- sosna - 77,6
- świerk, daglezja - 2,4
- buk - 5,0
- dąb - 5,6
- brzoza - 3,6
- olsza - 5,5
- grab - 0,1
- pozostałe gatunki liściaste - 0,2.


Dominującym gatunkiem w lasach szczecińskiej dyrekcji jest sosna, zajmująca jako gatunek panujący 76,3 % powierzchni. Z pozostałych gatunków znaczenie gospodarcze mają: dąb – 6 % olsza – 5,7 %, buk – 5,3 %, brzoza – 4,4 %.

Znaczną powierzchnię lasów RDLP, bo około 21% stanowią drzewostany, młodniki i uprawy leśne założone na gruntach porolnych.

Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 60 lat.

 

Opr.: Wydział Urządzania Lasu i Geoinformatyki w RDLP w Szczecinie


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XVII Święto Podgrzybka za nami

XVII Święto Podgrzybka za nami

Za nami "XVII Święto Podgrzybka" największa impreza promocyjno-edukacyjna w całej Puszczy Noteckiej. Tegoroczna edycja przyniosła odwiedzającym wiele niezapomnianych wrażeń. Nie zabrakło pokazu gaszenia pożarów przez samolot typu Dromader, który do Świniar przybył prosto z Leśnej Bazy Lotnicziczej w Lipkach Wielkich, konkursu szkół "BOLETUS 2018" w którym najlepsi okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Lipkach Wielkich.

Najwięcej emocji wśród publiczności zgromadziły zacięte zawody pilarzy oraz turniej miast. W duchu fair play oraz przyjacielskiej rywalizacji, najlepszym drwalem okazał się pilarz pracujący na codzień w drzewostanach Nadleśnictwa Oborniki. Natomiast w turnieju miast Skwierzyna pokonała gości z Międzychodu.

Podczas trwania imprezy dla licznie przybywających gości cały czas dostępne były stoiska promocyjno-edukacyjne pięciu nadleśnictw. Namiot Nadleśnictwa Międzychód "pękał w szwach" od kolorytu wachlarza obrazów leśnych. Nadleśnictwa Skwierzyna, Oborniki i Sieraków zadbały o doraźne konkursy i zabawy dla dzieci i dorosłych. My tym razem postawiliśmy na pokazową "leśną aptekę" oraz ciastka stylizowane na zwierzęta leśne i ciepłą kawę żołędziową, która cieszyła się ogromnym powodzeniem.

Na zakończenie imprezy oraz całego dnia pełnego wrażeń odbył się koncert muzyki rozrywkowej.