Wydawca treści Wydawca treści

Lasy regionu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie zarządza lasami Skarbu Państwa położonymi w północno-zachodniej Polsce, w granicach zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, północnej części województwa lubuskiego i w zachodnim fragmencie województwa wielkopolskiego.  

Ogólna powierzchnia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wynosi ponad 691 tys. ha, w tym powierzchnia leśna około 659 tys. ha.

Jest to obszar zróżnicowany. Tereny leśne Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie położone są w dwóch krainach przyrodniczo-leśnych i obejmują mezoregiony:
-    w Krainie  Bałtyckiej: Wolińsko-Trzebiatowski, Puszczy Wkrzańskiej i Goleniowskiej, Puszczy Bukowej i Równiny Wełtyńskiej, Równiny Nowogardzkiej, Równiny Pyrzyckiej, Pojezierza Myśliborskiego, Pojezierza Choszczeńskiego;
-    w Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej: Równiny Gorzowskiej, Pojezierza Dobiegniewskiego, Równiny Drawskiej, Ujście Warty, Puszczy Noteckiej, Pojezierza Łagowskiego, Równiny Nowotomyskiej.

Udział poszczególnych typów siedliskowych w lasach (%):

- siedliska borowe - 51,3
- siedliska lasowe - 44,2
- olsy -   4,5.

 

 

 

Struktura miąższościowa gatunków panujących w ogólnym zapasie drewna na pniu w lasach RDLP przedstawia się następująco (%):

- sosna - 77,6
- świerk, daglezja - 2,4
- buk - 5,0
- dąb - 5,6
- brzoza - 3,6
- olsza - 5,5
- grab - 0,1
- pozostałe gatunki liściaste - 0,2.


Dominującym gatunkiem w lasach szczecińskiej dyrekcji jest sosna, zajmująca jako gatunek panujący 76,3 % powierzchni. Z pozostałych gatunków znaczenie gospodarcze mają: dąb – 6 % olsza – 5,7 %, buk – 5,3 %, brzoza – 4,4 %.

Znaczną powierzchnię lasów RDLP, bo około 21% stanowią drzewostany, młodniki i uprawy leśne założone na gruntach porolnych.

Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 60 lat.

 

Opr.: Wydział Urządzania Lasu i Geoinformatyki w RDLP w Szczecinie


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pożegnanie lata w Karwinie

Pożegnanie lata w Karwinie

Chciałoby się powiedzieć, że wakacje mijają za szybko. Nam udało się w miłej atmosferze pożegnać ten wspaniały czas. Czynie włączyliśmy się w organizację festynu rodzinnego w Karwinie.

Wieś Karwin jest jedną z najbardziej urokliwych miejscowości w województwie lubuskim, położona nad rzeką Rudawa. Znajduje się w niej zabytkowy kościół, młyn wodny, pomnik partyzancki odsłonięty w 2014 roku, dawna siedziba naszego nadleśnictwa oraz pokaźne pomniki przyrody.

W piękny słoneczny dzień stawiliśmy się w pięcioosobowym składzie ze stoiskiem w Karwinie. Dla licznie przybyłych gości przygotowaliśmy ekspozycję, w której nie zabrakło materiałów promocyjnych, miedzy innymi: ołówków, długopisów, kredek, planów lekcji. Dzieci ochoczo brały udział w konkursach przyrodniczych. Laureaci rebusów zdobyli medale przyjaciół lasu. Dorośli zainteresowanie pytali nas o rośliny i zwierzęta występujące w Puszczy Noteckiej. Pojawiło się ponadto kilku zainteresowanych, którzy pytali nas jak zostać leśnikiem. Spędzony ze społeczeństwem czas był dla nas owocną lekcją przyrody. Dziękujemy Pani Sołtys oraz Radzie Sołectwa Karwin za zaproszenie i gościnę. Miejmy nadzieję do zobaczenia w przyszłym roku.