Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Dbamy o to, by las był zawsze...

Jednym z podstawowych obowiązków leśników jest dbałość o to, by niezwłocznie po wyrębie dojrzałego drzewostanu w jego miejscu pojawiło się nowe pokolenie w postaci uprawy leśnej. Szczególny nacisk kładziemy na wzbogacenie składu gatunkowego poprzez wprowadzanie gatunków liściastych w miejscach, gdzie jest to tylko możliwe. W ten sposób zwiększana jest odporoność lasu na szkodliwe czynniki. W odtwarzaniu lasu preferowane jest odnowienie naturalne, czyli powstałe z opadłych na glebę nasion drzewostanu macierzystego.

Leśnicy od kilkunastu lat nieustanie zwiększają lesistość kraju. Najabardziej popularną akcją jest "1000 drzew na minutę".

 

Co można zrobić w jedną, krótką minutkę?
Można posadzić 1000 drzew.
Lasy Państwowe co roku sadzą około 500 000 000 drzew.
800 mln drzew i krzewów produkują szkółki leśne.
Co roku sadzonych jest coraz więcej drzew liściastych, dzięki czemu ich udział procentowy od czasu wojny zwiększył się z 13 do 23%.

 

 

Teraz kilka słów o hodowli...

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rajd Rowerowy "Na Szagę przez Puszczę" Notecką

Rajd Rowerowy "Na Szagę przez Puszczę" Notecką

W sobotę wcześnie rano meldujemy się w trzynastoosobowej grupie przed siedzibą Nadleśnictwa Oborniki. Odbieramy pakiety startowe i o 9 rozpoczynamy wielką przygodę. Sygnał do startu został poprzedzony wspólnym zdjęciem, odzewem sygnalistów myśliwskich oraz prelekcją na temat bezpieczeństwa, wygłoszoną przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Potrzebowice.

Pełni pozytywnej energii jedziemy siłami własnych mięśni „na szage” przez Puszczę Notecką. Wśród nas jest jedna hulajnoga! Z Obornik do Stobnicy, korzystamy z infrastruktury malowniczej ścieżki rowerowej, zbudowanej na podwalinie dawnej trasy kolejowej. Następnie czeka nas już tylko przeprawa przez wymagające leśne szutry i piaski. W Nadleśnictwie Krucz, miejscowi leśnicy witają nas życzliwie, częstując wodą oraz naturalnymi smakołykami. Tego dnia dopisuje fantastyczna pogoda. Nadleśnictwo Krucz to dość trudna terenowa przeprawa, gdzie dzielnie pokonujemy trasy rozciągające się przez piaskowe wydmy. Następnie jedziemy przez Nadleśnictwo Potrzebowice, gdzie możemy poczuć monotonny krajobraz po jednym z największych w kraju pożarów lasu. Dowiadujemy się, że tragedia z 1992 roku pozostaje żywa w sercach starszym mieszkańców okolicznych wsi. Kolejno przejeżdżamy drogami szutrowymi przez Nadleśnictwo Wronki, ostatecznie dojeżdżamy do miejsca zakończenia pierwszego dnia rajdu – Bucharzewa.

Następnego dnia wcześnie rano dołącza do nas kolejna osoba i już jako czternastoosobowa załoga stanowimy największą zwartą grupę uczestników wśród ponad pięćdziesięciu śmiałków. Przejeżdżamy nad malowniczym jeziorem Kubek położonym w Nadleśnictwie Sieraków, kierując się w stronę legendarnej wsi Radusz. W sąsiedztwie dawnej osady czekają z poczęstunkiem leśnicy z Nadleśnictwa Międzychód. Po przyjemniej drodze przez Nadleśnictwo Międzychód, dojeżdżamy do naszej granicy, chwilę jedziemy przez Nadleśnictwo Karwin, aby dotrzeć do drzewostanów Nadleśnictwa Skwierzyna. Na skraju Puszczy Noteckiej mijamy niezwykle malowniczy budynek dawnej stacji kolejowej Murzynowo, wcześniej korzystamy z bufetu przygotowanego przez leśników ze Skwierzyny. Na zakończenie wszyscy uczestnicy rajdu dojeżdżają do Izby Edukacji Leśnej w Dobrojewie.

W szampańskich humorach żegnamy się z pozostałymi uczestnikami imprezy, pozostając w obietnicy wspólnego spotkania za rok! To był wspaniały czas.

(powyższą relacją podzielił się pracownik - Dominik Wieczorkiewicz, specjalista SL ds edukacji)

Na koniec kilka liczb:

  • w dwudniowym rajdzie uczestniczyło ponad 50 śmiałków,

  • swoją obecnością zaszczyciła nas mistrzyni Polski w rowerowym MTB pani Barbara Borowiecka,

  • przejechaliśmy przez sześć nadleśnictw wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka”: Oborniki, Krucz, Potrzebowice, Wronki, Sieraków, Karwin, Skwierzyna i Międzychód.

  • W dwa dni pokonaliśmy siłami mięśni ponad 140 kilometrów.