Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Dbamy o to, by las był zawsze...

Jednym z podstawowych obowiązków leśników jest dbałość o to, by niezwłocznie po wyrębie dojrzałego drzewostanu w jego miejscu pojawiło się nowe pokolenie w postaci uprawy leśnej. Szczególny nacisk kładziemy na wzbogacenie składu gatunkowego poprzez wprowadzanie gatunków liściastych w miejscach, gdzie jest to tylko możliwe. W ten sposób zwiększana jest odporoność lasu na szkodliwe czynniki. W odtwarzaniu lasu preferowane jest odnowienie naturalne, czyli powstałe z opadłych na glebę nasion drzewostanu macierzystego.

Leśnicy od kilkunastu lat nieustanie zwiększają lesistość kraju. Najabardziej popularną akcją jest "1000 drzew na minutę".

 

Co można zrobić w jedną, krótką minutkę?
Można posadzić 1000 drzew.
Lasy Państwowe co roku sadzą około 500 000 000 drzew.
800 mln drzew i krzewów produkują szkółki leśne.
Co roku sadzonych jest coraz więcej drzew liściastych, dzięki czemu ich udział procentowy od czasu wojny zwiększył się z 13 do 23%.

 

 

Teraz kilka słów o hodowli...

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśna apteka Nadleśnictwa Karwin

Leśna apteka Nadleśnictwa Karwin

W dniu 6 lipca mieliśmy przyjemność gościć wraz ze stoiskiem promocyjno-edukacyjnym na stadionie miejskim w Drezdenku. Tego dnia przyłączyliśmy się do festynu charytatywnego zorganizowanego dla Moniki oraz Marleny. Mieszkańcy Gminy Drezdenko ochoczo przynosili liczne przedmioty, oddając je organizatorom w ramach licytacji z której całkowity dochód przeznaczono na rzecz dziewczyn będących w potrzebie. W obrębie stadionu pojawiły się dmuchane zamki, liczne punkty małej gastronomii, stragany, scena na której wieczorem charytatywny koncert odbyło kilku znanych i lubianych regionalnych arytystów oraz namiot rozstawiony przez nasze Nadleśnictwo Karwin. W trakcie dnia rozegrano mecz piłkarski w którym młodzieżowa drużyna Lubuszanina Drezdenko zmierzyła się z pracownikami Urzędu Miasta.

W naszym namiocie tym razem zagościła nowość - wystawa "Leśnej apteka", która obfitowała w chyba najcenniejsze skarby lasu. W słoikach z kolorowymi zakrętkami zaprezentowaliśmy kilkadziesiąt gatunków roślin o leczniczych właściwościach, między innymi: pączki sosny, kwiaty głogu, kwiaty kasztanowca, liście brzozy, kora kruszyny, czosnek niedżwiedzi czy liście poziomki. Przybyłych do nas odwiedzająch częstowaliśmy kawą "żołędziówką" powstałą z dębowych owoców z dodatkim przypraw korzennych. Najmłodszych wypytywaliśmy o znajomość leśnych roślin i zwierząt a starszym opowiadaliśmy o skomplikowanym schemacie gospodarki leśnej.

Festyn odbył się w fantastycznej atmosferze. Na stoisku spotkaliśmy się ze szczerym uśmiechem, ciekawością i dobrym słowem. Za co serdecznie dziękujemy. Ale najważniejsza tego dnia była atmosfera mobilizacji w której mieszkańcy Gminy Drezdenko pokazali siłę solidarności. Mamy nadzieję, że taka atmosfera utrzyma się jeszcze na długo a dziewczyny - Marlena i Monika szybko powrócą do zdrowia.