Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Nadleśnictwo Karwin prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni blisko 23,5 tys. hektarów. Całość zadań gospodarczych, w tym związanych z pozyskiwaniem użytków z lasu została określona dla Nadleśnictwa w Planie Urządzania Lasu na okres 2015-2024. Dokument ten określił maksymalną ilość drewna, przeznaczoną do pozyskania w naszej jednostce, na niecałe 1 160 000 m3 grubizny w przeciągu 10 lat, tj. średnio około 116 tys m3 grubizny rocznie. W tym roku Nadleśnictwo Karwin planuje pozyskać blisko 58 tys. m3 w cięciach rębnych i ok. 59 tys. m3 w użytkowaniu przedrębnym. Część masy pozyskiwanej w ciągu roku przez Nadleśnictwo Karwin pochodzi z tzw. cięć przygodnych, wynikających z wystąpienia klęsk żywiołowych. Ostatnie takie zdarzenie miało miejsce w 2015 roku, kiedy to huraganowy wiatr przewrócił lub połamał ponad 25 tys. m3 drewna.

W związku z faktem, że prawie 95 % lasów naszej jednostki to drzewostany z sosną zwyczajną jako gatunkiem panującym, pozyskiwany surowiec pochodzi w przeważającej ilości z drzew tego właśnie gatunku. Z pozostałych gatunków iglastych pozyskujemy jeszcze, w stosunkowo niewielkich ilościach – surowiec świerkowy, modrzewiowy i daglezjowy, natomiast z gatunków liściastych – przede wszystkim surowiec brzozowy, olchowy, dębowy i bukowy oraz marginalnie surowiec osikowy, topolowy, grabowy, jesionowy, akacjowy i klonowy.

Całość drewna pozyskiwana w Nadleśnictwie Karwin pochodzi z lasów zarządzanych wg. zasad prawidłowej gospodarki leśnej, co potwierdzają posiadane przez naszą jednostkę certyfikaty FSC i PEFC.

Nasz surowiec drzewny trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym jego przerobem: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakładów stolarskich i powstaje z niego szeroka gama produktów: od papieru i różnego typu płyt drewnopochodnych, przez więźbę dachową, elementy budowlane, podłogi drewniane, aż po meble i galanterię ogrodową.
 

Nie do przecenienia jest również opałowa wartość drewna, dlatego znaczna część surowca pozyskiwana w ciągu roku przez Nadleśnictwo Karwin kupowana jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a także trafia do elektrowni, w których wykorzystuje się je jako odnawialne źródło do produkcji  energii elektrycznej.

Użytkowanie lasu to nie tylko pozyskanie drewna. Las oferuje nam również cały szereg tzw. użytków ubocznych, wśród których szczególne znaczenie mają owoce runa leśnego. Nadleśnictwo Karwin, będąc częścią Puszczy Noteckiej słynie przede wszystkim z bogatych w grzyby borów sosnowych, jakkolwiek odnajdą się tu również amatorzy zbierania jagód, borówek i jeżyn.

ZAPRASZAMY DO LASU!


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Otwarcie wiaty

Otwarcie wiaty

Miejsce to jest wyrazem społecznej funkcji Lasów Państwowych – mówił podczas otwarcia ,,Leśnej Wiaty Edukacyjnej’’ Zastępca Dyrektora RDLP w Szczecinie ds. gospodarki leśnej Leszek Ankudo.

,,LEŚNA WIATA EDUKACYJNA'' JUŻ OTWARTA

Miejsce to jest wyrazem społecznej funkcji Lasów Państwowych – mówił podczas otwarcia ,,Leśnej Wiaty Edukacyjnej'' Zastępca Dyrektora RDLP w Szczecinie ds. gospodarki leśnej Leszek Ankudo.

 

Lasy Państwowe starają się dostosować obszar leśny do potrzeb społeczeństwa.

Las czeka na turystów, daje doskonałe możliwości rekreacji czy też uprawiania sportu – mówił z kolei Nadleśniczy Nadleśnictwa Karwin Edward Buśko.

Wiata edukacyjna powstała w 2007 roku i stanowi jeden z wielu obiektów edukacji ekologicznej nadleśnictwa. Jej usytuowanie w pobliżu trzech rezerwatów przyrody, ścieżki edukacyjnej, pozwala na poznanie większości zagadnień związanych z gospodarką leśną, ochroną przyrody i charakterystyką przyrodniczą nadleśnictwa.

W 2012 roku nadleśnictwo pozyskało środki zewnętrzne na zagospodarowanie terenu wokół ,,Leśnej Wiaty Edukacyjnej''. Prace zakończono pod koniec 2013 roku.

Uroczyste otwarcie ,,Leśnej Wiaty Edukacyjnej'' odbyło się 30 kwietnia 2014r. Na inaugurację przybyli przedstawiciele władz powiatowych oraz najważniejszych instytucji związanych z ochroną środowiska m.in.: Zastępca Dyrektora RDLP w Szczecinie ds. gospodarki leśnej Leszek Ankudo, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim Jan Rydzanicz, Starosta Strzelecko-Drezdenecki Andrzej Bajko, Burmistrz Drezdenka Maciej Pietruszak, Przewodniczący Regionalnej Rady Ochrony Przyrody woj. Lubuskiego Ludwik Lipnicki, Dyrektor Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia Ewa Kułakowska, Dyrektor Centrum Promocji Kultury w Drezdenku Jan Maćkowski, Dyrektorzy okolicznych szkół.

Uroczystość rozpoczęła się od krótkiego przemówienia, Zastępcy Dyrektora RDLP w Szczecinie ds. gospodarki leśnej Leszka Ankudo, Burmistrza Drezdenka Macieja Pietruszaka oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Karwin Edwarda Buśko, po czym nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi. Następnie Nadleśniczy zaprosił wszystkich licznie zgromadzonych gości na uroczyste poświęcenie rzeźby patrona leśników – św. Gwalberta.

         

Po oficjalnej części programu, przybyli goście mogli skorzystać z możliwości zwiedzania i obejrzenia zagospodarowania terenu wokół ,,Leśnej Wiaty Edukacyjnej''.

Uroczystość została uświetniona występami: zespołu muzyki dawnej ,,All Antico'' oraz zespołu sygnalistów myśliwskich ,,Gorzowska Knieja''.

      

W ramach realizacji zadania inwestycyjnego na terenie obiektu edukacyjnego wykonano między innymi:

- parking,

- plac zabaw na powierzchni ok. 360 m2,

- ścieżkę zdrowia,

- pomost z barierką,

- ciąg komunikacyjny wykonany z drewna,

- miejsce na ognisko,

- punkty edukacyjne (tablice).

Nowa infrastruktura edukacyjno-turystyczna na terenie ,,Leśnej Wiaty Edukacyjnej'' powstała w oparciu o projekt ,,Ochrona obszarów Natura 2000 poprzez przekierowanie ruchu turystycznego na tereny mniej wrażliwe'' w ramach działania 5.1 priorytetu V  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.