Asset Publisher Asset Publisher

Z kalendarza leśnika - czyszczenie i naprawa budek lęgowych dla ptaków.

Jesienią, po zakończeniu ptasich lęgów zaleca się oczyścić budki lęgowe usuwając stare gniazda i inne pozostałości po ptasich lęgach.

Nie usunięte gniazda i inne nieczystości są siedliskiem pasożytów takich jak roztocza, które należą do rzędu pajęczaków. W odpowiednich warunkach szybko się rozmnażają, a ponieważ odżywiają się krwią, stają się przyczyną anemii u piskląt. Powszechne są również roztocza piór, które całe swoje życie spędzają na ciele ptaków i odżywiają się ich piórami. Ptaki mogą być atakowane przez roztocza pasożytujące wewnątrz ich organizmów, które żyją w ich płucach. Osobniki nimi zarażone mają trudności z oddychaniem i powodują utratę przytomności.
Do innych pasożytów należą wszoły - niewielkie, bezskrzydłe owady. Pasożyty te całe swoje życie spędzają na ciele gospodarza, odżywiają się piórami, naskórkiem i zasuszonymi płynami ustrojowymi. Żerując, wszoły podrażniają skórę, co powoduje pojawianie się strupów. Przy silnej inwazji pasożytów pióra stają się kruche i łamliwe.
 
Przy okazji czyszczenia skrzynek lęgowych, uszkodzone należy naprawić, a nienadające się do naprawy wymienić na nowe.

W Nadleśnictwie Karwin średniorocznie czyści się ok. 2700 szt. budek.