Asset Publisher Asset Publisher

Wakacje w Nadleśnictwie Karwin.

Witaj w Nadleśnictwie Karwin

Nadleśnictwo Karwin gospodaruje na obszarze ponad 23 tysięcy hektarów, Dzięki oddanym przyrodzie pracownikom dbamy o trwałość powierzonego nam dobra narodowego. Nasze lasy są udostępniane społeczeństwu, a leśnicy czynią starania, aby czas spędzony w lesie był przyjemny i bezpieczny. Wyrazem tego są specjalnie przygotowane obiekty edukacyjne, urządzone miejsca postoju pojazdów, pola biwakowe i szlaki turystyczne. Nasze drzewostany są bardzo zasobne w grzyby i jagody – amatorzy zbieractwa przybywają do nas z najdalszych zakątków Polski.  

Abyś lepiej poznał nasze lasy, przygotowaliśmy  broszurę edukacyjną, która miejmy nadzieję, pozwoli odbyć prawdziwą plenerową lekcję przyrody.

Izba edukacji leśnej w Dobrojewie

Jedyne w swoim rodzaju muzeum urządzone zostało w budynku dawnej stajni z lat trzydziestych XX wieku. Stworzone i prowadzone jest przez ludzi z pasją, rodzinę leśników - Teresę, Rocha i Patryka Kaczorowskich.

Dla odwiedzających oferujemy między innymi ekspozycje:

- historii leśników i leśnictwa

- starych maszyn rolniczych i leśnych

- wojskową i milicyjną

- starej kuchni i wyrobów rękodzieła oraz:

- nietypową kolekcję jednośladów.

W bezpośrednim sąsiedztwie Izby Edukacji Leśnej znajdują się:

- punkt widokowy

- miejsce na ognisko

Dodatkowo w drzewostanie otaczającym obiekt edukacyjny znaleźć można kilkanaście gatunków drzew, niezwykle rzadko spotykanych w Puszczy Noteckiej.

Serdecznie zapraszamy:

- dzieci, młodzież, nauczycieli, wychowawców

- rodziny

- osoby indywidualne oraz wszystkich zainteresowanych,

Jak do nas trafić?

Izba zlokalizowana jest w miejscowości Dobrojewo, przy drodze wojewódzkiej nr 158 pomiędzy miejscowościami Murzynowo a Lipki Wielkie. Bezpośrednio sąsiaduje z siedzibą Leśnictwa Gościnowo. Traficie do niej dzięki leśnym kierunkowskazom.

Chciałbyś poinformować o własnych planach odwiedzenia Izby Edukacji Leśnej
w Dobrojewie – zadzwoń:

Roch Kaczorowski – 691018776

Teresa Kaczorowska – 691018556

lub skontaktuj się z naszym Nadleśnictwem:

Nadleśnictwo Karwin

(095) 762-05-90

(095) 762-10-35

karwin@szczecin.lasy.gov.pl

ul. Pierwszej Brygady 18, 66-530 Drezdenko

Leśna Wiata Edukacyjna w Gościmiu

Jesteś spragniony wypoczynku i czynnej rekreacji?
To miejsce jest właśnie dla Ciebie. Serdecznie zapraszamy do aktywnego spędzenia czasu korzystając z urządzeń infrastruktury Leśnej Wiaty Edukacyjnej.

Znajdziesz tutaj między innymi:

- plac zabaw,

- ścieżkę zdrowia,

- miejsce na ognisko,

- ciąg komunikacyjny wykonany z drewna (kładka),

- pomost nad jeziorem,

- miejsce postoju pojazdów,

- tablice edukacyjne,

- kilkanaście ciekawych gatunków roślin.

Leśna Wiata Edukacyjna powstała w ramach projektu: „Ochrona obszarów Natura 2000 poprzez przekierowanie ruchu turystycznego na tereny mniej wrażliwe" realizowanego

w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, który współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Odwiedzisz nasz obiekt?

Leśna Wiata Edukacyjna położona jest nad brzegiem jeziora Solecko w Gościmiu. Najłatwiej dojechać do niej korzystając z odcinka drogi nr 158 z Drezdenka do Gorzowa, skręcając w miejscowości Gościm w kierunku miejscowości Sowia Góra.

Grupy zorganizowane mogą samodzielnie lub z przewodnikiem korzystać z urządzeń infrastruktury Leśnej Wiaty Edukacyjnej. Dla Waszej wygody stworzyliśmy kalendarz, który pozwoli zapoznać się dostępnymi terminami. Znajdziecie go na naszej stronie internetowej: www.karwin.szczecin.lasy.gov.pl w zakładce: Edukacja – Obiekty edukacyjne.

Wszystkich zainteresowanych rezerwacją Leśnej Wiaty Edukacyjnej prosimy o kontakt z:
- biurem Nadleśnictwa Karwin, tel. 95 762 05 90
- Dominikiem Wieczorkiewiczem, tel. 691 362 520 lub 95 762 05 90, wew. 571
- Urszulą Bogała, tel. 691 018 613 lub 95 762 05 90, wew. 211

Leśna Ścieżka Edukacyjna „Lubiatowskie Uroczyska"

To nie koniec atrakcji. W bezpośrednim sąsiedztwie Leśnej Wiaty Edukacyjnej znajdziesz Leśną Ścieżkę Edukacyjną „Lubiatowskie Uroczyska". Jej trasa wiedzie przez najciekawsze i najpiękniejsze miejsca rezerwatu przyrody „Lubiatowskie Uroczyska". Przemierzając malowniczą aleję możesz zaobserwować interesujące zespoły przyrodnicze i leśne oraz liczne gatunki ptaków drapieżnych i wodno-błotnych.

Długość szlaku wynosi aż 6,5 kilometra!

Czas przejścia przewidziany jest od 3 do 5 godzin.

Poziom trudności: umiarkowany.

Na trasie znajdują się przystanki opatrzone tablicami edukacyjnymi o następującej tematyce:

1.      Informacje ogólne

2.      Biocenotyczne funkcje martwych drzew

3.      Formy ochrony przyrody

4.      Zespoły leśne

5.      Jezioro Lubiatówko

6.      Flora i fauna

7.      Źródliska

8.      Wyspa kormoranów

W obrębie ścieżki szczególnie polecamy:

1.      Malownicze zatoczki umożliwiające obserwację zimorodków, czatujących czapli a po zmierzchu mając troszkę szczęścia możesz zaobserwować pływające bobry.

2.      Wyspę kormoranów, obszar tajemniczy, magiczny i trochę mroczny a zarazem miejsce gniazdowania kormoranów.

3.      Na najbardziej wytrwałych wędrowców czeka niespodzianka – przygotowana do aktywnego spędzenia czasu na łonie natury Leśna Wiata Edukacyjna.

Leśna Ścieżka Edukacyjna „Staw Goszczanowski" w Goszczanowie

Wzdłuż rynnowego jeziora. Przechadzając się ponad 1,5 kilometrową trasą ścieżki, dzięki ustawionym tablicom edukacyjnym uzyskasz wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemów leśnych, form ochrony przyrody oraz poznasz bliżej pracę leśnika i sposoby gospodarowania lasem przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Trasa ścieżki obejmuje dziewięć punktów edukacyjnych opatrzonych tablicami
o następującej tematyce:

1.      Leśna ścieżka edukacyjna „Staw Goszczanowski"

2.      Buk i jego mieszkańcy

3.      Ryby słodkowodne

4.      Bóbr europejski

5.      Co nam daje las

6.      Daglezja zielona

7.      Rezerwat przyrody

8.      Pałac modrzewiowy

9.      Od nasionka do drzewa – Sosna zwyczajna.

W bezpośrednim sąsiedztwie przystanku „Pałac modrzewiowy" przygotowaliśmy dla Ciebie mini arboretum. To nietypowe miejsce w Puszczy Noteckiej, gdzie zinwentaryzowaliśmy ponad dwadzieścia gatunków drzew iglastych oraz liściastych. Czy jesteś w stanie rozpoznać je wszystkie?

Jesteśmy pewni, że sobie poradzisz. Po skończeniu ciężkiej pracy umysłowej dobrze jest nieco odsapnąć, dlatego dla turystów decydujących się odwiedzić arboretum ustawiliśmy specjalne miejsca odpoczynku.

Miejsca pamięci narodowej

Las skrywa miejsca tajemnicze. Obok dziewiczego piękna różnorodności przyrodniczej, bogactwa form przyrody, las jest pełen miejsc skłaniających do refleksji. Wielokrotnie był także świadkiem ludzkich klęsk i dramatów.

Dzisiaj wspomnienia te żyją w leśnych sanktuariach, niemych kamieniach, skrytych kapliczkach, powstańczych mogiłach czy samotnych krzyżach. Nadleśnictwo Karwin czynnie angażuje się w edukację przyrodniczo-historyczną. Niemalże każdego roku na naszym terenie powstają nowe miejsca kultu religijnego – drewniane krzyże i kapliczki oraz tabliczki pamiątkowe.

Trasa rowerowa.

Nadleśnictwo Karwin zaprojektowało trasę rowerową, oferując użytkownikom możliwość obcowania z przyrodą i poznania zasad prowadzenia gospodarki leśnej. Trasę poprowadzono tak, aby przebiegała nie tylko przez różnowiekowe bory sosnowe, ale i przez drzewostany bukowe, dębowe i świerkowe, a także w pobliżu pięknych jezior, niewielkich mokradeł i śródleśnych łąk.

Początek i koniec trasy: miejsce postoju pojazdów przy drodze wojewódzkiej nr 160, między Rąpinem a Grotowem.

Długość trasy 24,80 km.