Asset Publisher Asset Publisher

Lasy Nadleśnictwa Karwin pod kontrolą.

Strzygonia choinówka – motyl z rodziny sówkowatych groźny szkodnik drzewostanów sosnowych.

Niebezpieczne są tylko gąsienice, które żywią się jednorocznymi i dwuletnimi igłami. Duża liczba gąsienic może spowodować pozbawienie wszystkich drzew igieł, a to może skutkować ich zamieraniem. W Puszczy Noteckiej w latach 1922 – 1924 gąsienice tego owada doprowadziły do wielkiej klęski, skutkiem tego był wyrąb około 110 tyś/ha  drzewostanów.

W Nadleśnictwie Karwin, w obecnym czasie od tego szkodnika zagrożonych jest ponad 500 hektarów drzewostanów sosnowych. Zagrożenie to stwierdzono na podstawie obowiązkowych jesiennych poszukiwań szkodników pierwotnych sosny w ściole oraz wielu postępujących po sobie pracach prognostycznych wykonywanych wiosną br., tj. obserwacje wylęgu motyli w wylęgarkach, obserwacje rójki motyli, liczenie gąsienic w koronach drzew uprzednio ściętych na płachty.

W dniu 22 czerwca przeprowadzono kolejną kontrolę terenową rozwoju i zdrowotności gąsienic tego szkodnika oraz oceniono zagrożenie od tego gatunku.

Analiza zdrowotności wykazała, że około 40% gąsienic jest zaatakowana przez rączycowate  tj. rodzinę owadów z rzędu muchówek. Larwy tych owadów są pasożytami innych owadów. Na podstawie stwierdzonego  faktu odstąpiono  od zabiegów redukcji liczebności populacji gąsienic strzygoni choinówki  przy użyciu sprzętu agrolotniczego.

     Ryc. Muchówki z rodziny rączycowatych - cisi bohaterowie w walce ze strzygonią.