Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśna apteka Nadleśnictwa Karwin

Leśna apteka Nadleśnictwa Karwin

W dniu 6 lipca mieliśmy przyjemność gościć wraz ze stoiskiem promocyjno-edukacyjnym na stadionie miejskim w Drezdenku. Tego dnia przyłączyliśmy się do festynu charytatywnego zorganizowanego dla Moniki oraz Marleny. Mieszkańcy Gminy Drezdenko ochoczo przynosili liczne przedmioty, oddając je organizatorom w ramach licytacji z której całkowity dochód przeznaczono na rzecz dziewczyn będących w potrzebie. W obrębie stadionu pojawiły się dmuchane zamki, liczne punkty małej gastronomii, stragany, scena na której wieczorem charytatywny koncert odbyło kilku znanych i lubianych regionalnych arytystów oraz namiot rozstawiony przez nasze Nadleśnictwo Karwin. W trakcie dnia rozegrano mecz piłkarski w którym młodzieżowa drużyna Lubuszanina Drezdenko zmierzyła się z pracownikami Urzędu Miasta.

W naszym namiocie tym razem zagościła nowość - wystawa "Leśnej apteka", która obfitowała w chyba najcenniejsze skarby lasu. W słoikach z kolorowymi zakrętkami zaprezentowaliśmy kilkadziesiąt gatunków roślin o leczniczych właściwościach, między innymi: pączki sosny, kwiaty głogu, kwiaty kasztanowca, liście brzozy, kora kruszyny, czosnek niedżwiedzi czy liście poziomki. Przybyłych do nas odwiedzająch częstowaliśmy kawą "żołędziówką" powstałą z dębowych owoców z dodatkim przypraw korzennych. Najmłodszych wypytywaliśmy o znajomość leśnych roślin i zwierząt a starszym opowiadaliśmy o skomplikowanym schemacie gospodarki leśnej.

Festyn odbył się w fantastycznej atmosferze. Na stoisku spotkaliśmy się ze szczerym uśmiechem, ciekawością i dobrym słowem. Za co serdecznie dziękujemy. Ale najważniejsza tego dnia była atmosfera mobilizacji w której mieszkańcy Gminy Drezdenko pokazali siłę solidarności. Mamy nadzieję, że taka atmosfera utrzyma się jeszcze na długo a dziewczyny - Marlena i Monika szybko powrócą do zdrowia.